top of page

Şarap ve Yemek Uyumu

Yemek – şarap uyumunda her ikisinin uyumu esastır. Birbirlerini tamamlamalılar, savaşmamalılar.

 

En iyi şarap-yemek uyumu sizin hoşunuza gidendir. Siz sevdiyseniz sorun yoktur. Ancak, tavsiyelerimiz, alacağınız keyfe, keyif katabilir.

 

Doğru olan hafif yemeklerle hafif şarapları,ağır yemeklerle gövdeli şarapları eşleştirmek olmalıdır.

 

Şaraplarımızla yemek uyumundan örnekler sunalım..

 

  • Şarapların en iyi arkadaşları peynirler için önerilerimiz; yumuşak ve yağlı peynirler için örneğin taze kaşar, Gouda, Mozzarella ,Feta ,Brie ile beyaz şaraplarımız, Blend Beyaz ve Silenus Chardonnay’ımızı, eski ve aromatik peynirler örneğin Eski kaşar, Camembert, Roquefort, Gorgonzola  için gövdeli şaraplarımızdan Cnidus Cabernet  Sauvignon, ve Cnidus  Syrah Rezervelerimizi  önermekteyiz. Ayrıca ülkemizin en güzel yöresel peynirlerine , yine Anadolu’ya özgü üzümlerden yapılan örneğin Kars gravyeri ve  İzmir tulum’a Cnidus Öküzgözü – Boğazkere  Rezerve şaraplarımız yakışır.

 

  • Balık ve deniz ürünlerinin yanında hangi şarap içileceğine tabağımızdaki balığa ve onun nasıl pişirildiğine göre  karar vermek doğru olur. Örneğin ızgara  Levrek, Beyaz Laos ile Blend  Beyazın uyumu harika olacağı gibi ızgara Lüfer, Kalkan, ahtapot, tereyağda karides, istakoz, istiridye ve diğer kabuklu deniz ürünleri ile Silenus  Chardonnay’ımızın  uyumu da enfes olacaktır. Bunun yanında güzel bir fener kavurma ile Cnidus Merlot Rezerve’mizi denemelisiniz.

  • Makarnanızın sosuna bağlı olarak; balık ve diğer deniz ürünleriyle ve tavuklu olarak krema ile hazırlanmış, ve üzerine de hafif ve taze peynir rendesi gezdirilmiş olanlarla Blend Beyazımızı ve Silenus Chardonnay’ımızı önerirken, kırmızı et parçaları, kıymalar ile hazırlanmış ve eski peynir rendeleriyle  lezzetlendirilmiş makarnalar ile kırmızı şaraplarımızı, özellikle Blend Kırmızı ve Blend Barik kırmızı şaraplarımızı önermekteyiz.

 

  • Çeşitli malzemelerden oluşan içinde harika baharat aromaları ile sofralarımızın güzelliklerinden pizza ve pideler yanlarına kendileri gibi güçlü tatlara sahip bir şarap istiyor. Onlara Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinden yapılan Cnidus Öküzgözü-Boğazkere Rezerve şaraplarımız harika eşlik edebileceklerdir.

  • Vazgeçilmezlerimizden barbekü partilerinizde etinizin cinsine göre, tavuk ve balık ızgaralarınızla Beyaz şaraplarımızı, kırmızı etlerden kuzu ızgaralar ve köfteler ile Cnidus Syrah Rezerve şarabımızı, Cnidus Merlot Rezerve şarabımızı, dana ızgaralarınız ile Cnidus Cabernet Sauvignon Rezerve şarabımızı, yine dana ızgaralar ve sucuk ızgaralarınızla Cnidus Öküzgözü-Boğazkere Rezerve şarabımızı tercih ediniz.

  • Aperatif yiyeceklerimizin yanında ve partilerde önerebileceğimiz şarabımız  Silenus Öküzgözü Blush‘ımız olacaktır. Güzel bir akşamüstü saatinde sevdiklerinizle yemek öncesinde bu şarabımızla çok keyifli dakikaları paylaşabilirsiniz.

  • Ve tabi ki pasta ve tatlıları unutmamak gerek. Vanilyalı, karamelli, meyveli hafif tatlılarla ve pastalarla Datça Çam balı ile  tadına tat kattığımız Blend Beyaz Yarı tatlı şarabımızı mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Keyif ve ağız tadı dileklerimizle.

bottom of page